Naturalne witaminy na pamięć

witaminy i suplementy na poprawę pamięci i koncentracji

Sprawny umysł to gwarancja bezproblemowego radzenia sobie w codziennym życiu. Zaburzenia pamięci i koncentracji często znacznie obniżają jego jakość, niejednokrotnie powodując również zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (szczególnie w przypadku osób starszych). Pamięć i koncentracja na najwyższym poziomie gwarantują radzenie sobie w pracy i szkole bez problemów, co przekłada się bezpośrednio na wyniki i jakość życia. Często negatywny wpływ na sprawność umysłu mają niedobory diety. Jakie witaminy i suplementy na pamięć i koncentrację  przyjdą na ratunek? Preparaty na pamięć z zawartością witamin znacznie wspomagają pracę mózgu. 

Wspomaganie umysłu witaminami na pamięć

Obecne czasy pełne są stresu, życia w biegu, a przez to – niedoborów snu i w diecie. Wszystko to po czasie przekłada się na pogorszenie sprawności organizmu – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Często to właśnie niedobory witamin i składników mineralnych stoją za pogorszeniem się zdrowia i sprawności. W takim przypadku zmiana diety na bardziej urozmaiconą i zdrowszą, zwykle okazuje się wystarczająca.

Z pomocą przychodzą także witaminy: na pamięć, koncentrację, wzrok, włosy, skórę, paznokcie czy spokojny sen. To właśnie w mózgu rozpoczynają się wszystkie procesy, dlatego to właśnie ten narząd należy wspomóc w pierwszej kolejności. Najbardziej szkodliwe działanie wykazują na niego wolne rodniki: powodują przedwczesne starzenie się mózgu, a także zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i uczucie ciągłego wyczerpania. Pierwszym ratunkiem powinno być wzbogacenie diety w składniki sprzyjające mózgowi, a także weryfikacja trybu życia na zdrowszy i wspomaganie mózgu suplementami diety. Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci najlepsze są w jak najbardziej naturalnej formie.  Dla zwolenników natury, odpowiednie będą zioła na pamięć. – są alternatywne dla suplementów diety są właśnie zioła na koncentrację i pamięć.

Jakie witaminy na pamięć z dostępnych są warte uwagi?

Warto zastanowić się nad przyjmowaniem naturalnych suplementów diety, bogatych w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania umysłu. Na jakie preparaty witaminowe dostępne są na rynku warto zwrócić uwagę?

1. Hustler Mind

Określony preparat to naturalne bogactwo witamin, mikroelementów, minerałów oraz ziół. Podstawę określonego leku witaminowego stanowi charakteryzujący się wysokim skoncentrowaniem ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Jest to składnik, który wykazuje się szczególną skuteczności w likwidacji problemów z pamięcią. Odpowiednia proporcja składników ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Hustler Mind wpływa ponadto na minimalizację uczucia zmęczenia. Co najważniejsze wykazuje się bardzo korzystnym wpływem na wzmocnienie koncentracji oraz funkcji poznawczych osób dorosłych. Efekty wynikające ze stosowania określonego środka pojawiają się bardzo szybko. Określony produkt jest trudno dostępny.

2. Biovitalium Neuroprotector

Jest to naturalny suplement diety, którego zadanie polega na poprawie pracy umysłu, a ponadto zmniejszeniu uczucia przemęczenia oraz znużenia, na skutek długiego wysiłku fizycznego. Zawiera unikalne połączenie witamin oraz innych składników, które zapewniają na prawidłowe funkcjonowanie człowieka w aspekcie psychologicznym, a także odpowiedni metabolizm energetyczny. Kompleks zawiera między innymi wyciąg z dziurawca, nasion guarany oraz żeń-szeń i inne składniki zielarskie. Produkt może powodować nadwrażliwość na niektóre składniki oraz uczulenia.

3. Now Gotu Kola

Jest to zestaw naturalnych witamin powstałych na bazie rośliny zielarskiej, określanej mianem Gotu Koli. Zawartość określonego składnika działa wspomagająco na pracę mózgu, a także pobudza funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Ponadto wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji organizmu ludzkiego. Określony środek witaminowy usprawnia procesy pamięci, działa zapobiegawczo na powstawanie stanów zapalnych, a także usuwa bóle głowy. Opisywany środek może przyczyniać się do powstawania nadwrażliwości oraz uczuleń.

4. Revitanerw

Jest to naturalny suplement diety, który wpływa na uzupełnienie codziennej diety w składniki odżywcze oraz witaminy wspomagające koncentrację. Zawartość składników aktywnych zapewnia także zmniejszenie uczucia znużenia, a także zmęczenia. Zawiera w swoim składzie kwas alfa-liponowy, kwas gamma-linolenowy, który obecny jest w błonach komórkowych wszystkich komórek znajdujących się w organizmie oraz witaminy, głównie z grupy B. Preparat może powodować uczulenia oraz nadwrażliwość. Trzeba wykazać się większą cierpliwością w oczekiwaniu na efekty, które dostrzegalne są po dłuższym stosowaniu.

5. Hepatica Ashwagandha

Jest to naturalny preparat leczniczy opierający swoje funkcjonowanie na obecności rośliny rosnącej między innymi w Indiach, Bangladeszu oraz Nepalu, która wykazuje się działaniem neutralizującym stres, starzenie się organizmu, poprawiającym pamięć oraz koncentrację, zapewniającym spokojny sen. Ponadto poprawia koordynację psychomotoryczną oraz skraca czas reakcji. Zawiera w swoim składzie fitosterole, kumaryny, alkaloidy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Stosowanie preparatu może przyczynić się do powstania nadwrażliwości bądź uczuleń.

Witaminy na koncentrację i na poprawę pamięci

Witaminy na pamięć i koncentrację dla młodzieży są najbardziej pożądane w okresie egzaminów. Wspomagają skutecznie pracę mózgu, wspierając procesy zapamiętywania. Najważniejszymi witaminami dla mózgu są te z grupy B, a także witamina E.  Witaminy na koncentrację dla dzieci to najbezpieczniejszy i najbardziej wartościowy sposób wspomagania pracy mózgu.

Suplementy na pamięć i witaminy – które są najważniejsze?

Jeżeli bierzemy pod uwagę środki na poprawę pamięci, musimy ogromną uwagę zwrócić na ich skład. Wiele osób doskonale wie, że wartości odżywcze zwarte w preparatach powinny przede wszystkim opierać się na witaminach. Jednak tak naprawdę mało kto ma świadomość, jak poszczególne z nich wpływają na nasz organizm i wewnętrzny układ nerwowy. Poniżej przedstawiamy spis tych, których występowanie jest najbardziej pożądane z wyjaśnieniem ich oddziaływania.

  • Witamina B1

Znana również jako tiamina, bierze udział w produkcji mieliny, która chroni włókna nerwowe

  • Witamina B5

Znana również jako witamina PP lub niacyna. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Jej braki w organizmie można rozpoznać przez nadmierne rozdrażnienie, nadpobudliwość i nerwowość.

  • Witamina B12

A także kwas foliowy, to witaminy biorące udział w produkcji metioniny, odpowiedzialnej za dobry nastrój. Niedobory witaminy B12 mogą skutkować poważnymi zaburzeniami koncentracji i obniżoną zdolnością do przyswajania nowej wiedzy. Braki kwasu foliowego powodują z kolei przewlekłe zmęczenie i mogą przyczyniać się do bezsenności.

  • Lecytyna

Jest to najważniejszy związek dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Lecytyna likwiduje również nadmiar cholesterolu odkładający się w mózgu, dzięki czemu chroni przed jego miażdżycą.

  • Selen

Wykazuje działanie oczyszczające mózg z toksyn – przede wszystkim metali ciężkich.

  • Witamina E

Jest to najsilniejszy antyoksydant – zwalcza wolne rodniki. Pozwala na lepsze dotlenienie mózgu.

  • Magnez

Jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowej aktywacji większości enzymów i witamin. Jego niedobór powoduje szereg dolegliwości: zawroty głowy, zmęczenie, pogorszenie koncentracji, a nawet depresję.

A czy istnieją suplementy na koncentrację z witaminami dla młodszych?

Oczywiście, że tak! Trzeba jednak pamiętać, że suplementy na koncentrację, zarówno dla młodzieży dzieci – tak samo jak i dla dorosłych – powinny więc zawierać kompleks wyżej wymienionych witamin. Stanowią one bowiem podstawę do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a co za tym idzie – dobrej pamięci i koncentracji.

Źródła:
  1. Barowicz, Tadeusz, Barbara Brzóska, and Marek Pieszka. “Wplyw dodatku oleju lnianego i witaminy E do mieszanek na koncentracje selenu we krwi oraz zawartosc witaminy E i sklad kwasow tluszczowych miesnia najdluzszego u tucznikow.” Rośliny Oleiste-Oilseed Crops 23.1 (2002): 201-206.
  2. Kłódka, Dariusz, Arkadiusz Telesiński, and Maciej Bońkowski. “Określenie zależności pomiędzy zawartością fluoru oraz wybranych witamin w naparach różnych rodzajów herbat.” Bromat. Chem. Toksykol 4 (2008): 957-963.