Pamięć – co to jest, jak działa i jak poprawić problemy z pamięcią?

Każdy ma wspomnienia. Jest wiele sytuacji czy miejsc, które pamiętamy. Cały tok szkolnej nauki, ale też studia i praca zawodowa wymagają od nas zapamiętywania rzeczy, informacji. Każda znajoma twarz jest znajoma dlatego, że ją pamiętamy. I niby nie zastanawiamy się nad tym zbyt często, ale to właśnie pamięć pozwala nam poznawać świat, czerpać radość z towarzystwa bliskich osób, rozwijać pasje i korzystać z życia. A jak to się właściwie dzieje, że pamiętamy i że w pewnych momentach konkretne informacje “przychodzą” do nas same? I czy istnieje sposób, aby jej kondycja ciągle była świetna?

  1. Co to jest pamięć?
  2. Rodzaje pamięci – absolutna, krótkotrwała, długotrwała i inne
  3. Przyczyny zaburzeń i zaników pamięci
  4. Jakie tabletki na pamieć warto stosować?
  5. Jak poprawić pamięć i zdolność zapamiętywania?
  6. Jaka dieta wspomoże naszą pamięć? Co jeść i na co zwrócić uwagę

Pamięć – co to jest i dlaczego jest ważna?

Pamięć można opisać jako zdolność rejestrowania informacji, obrazów, wrażeń zmysłowych czy skojarzeń, a także umiejętność ich przywoływania w wybranym momencie. Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie uczyć się nowych rzeczy czy rozpoznawać twarze dopiero co poznanych osób.

Aby coś zapamiętać, musimy wykryć w otoczeniu nowy bodziec i wtedy rozpocznie się jego zapamiętywanie. A dlaczego jest taka ważna? Słaba pamięć może utrudniać życie, ale bez niej człowiek nie byłby w stanie nie tylko zapamiętać własnego imienia, ale także tego, kim są ludzie wokół nas. Czyli najzwyczajniej w świecie nie umielibyśmy funkcjonować, będąc wciąż niezapisaną kartą.

Za umiejętność kodowania danych odpowiada mózg, a konkretnie różne jego części. Pamięć dzieli się bowiem na kilka rodzajów, a za każdą z nich odpowiada inny obszar mózgu.

Rodzaje pamięci

Fakt, że mózg może kodować wiele różnych informacji w kilku obszarach niejako determinuje istnienie rodzajów pamięci. Każdy z nich związany jest z innym zmysłowym doznaniem.

  • pamięć absolutna – choć perspektywa pamiętania wszystkiego może wydawać się kusząca, w rzeczywistości mogłoby to być przytłaczające. Pamięć absolutna, czyli hipermnezja, istnieje, ale jest zaburzeniem występującym niezwykle rzadko – na świecie zdiagnozowano dotąd 20 takich przypadków. Osoby dotknięte hipermnezją pamiętają wszystko, lecz dotyczy to ich własnych przeżyć.
  • pamięć krótkotrwała – ma ograniczone miejsce na przechowywanie danych oraz ograniczony czas na ich przetrzymywanie. Pozwala na czasowe zachowanie informacji, które albo zostaną zapomniane, albo trafią do pamięci długotrwałej.
  • pamięć długotrwała – to jeden z podstawowych, obok krótkotrwałej, typów pamięci. Jest czymś w rodzaju dysku, na którym przechowujemy informacje o świecie czy wiedzę, której się nauczyliśmy. Ten trwały magazyn jest właściwie nieograniczony.
  • pamięć deklaratywna – to jeden z rodzajów pamięci długotrwałej. Przechowuje informacje będące odpowiedzią na stwierdzenie “Wiem, że…”. Przypominając sobie w dowolnej chwili, jak wygląda nasz przyjaciel, korzystamy właśnie z tego rodzaju pamięci.
  • pamięć dotykowa – ten rodzaj pamięci odpowiada za rozróżnianie doznań ciała, na przykład rozpoznawanie bliskiej osoby po uścisku dłoni.
  • pamięć ejdetyczna – inaczej pamięć fotograficzna, zdolność,wrodzona, której posiadaczami jest zaledwie ułamek społeczeństwa. W praktyce polega na tym, że osoby obdarzone pamięcią ejdetyczną (fachową zwaną wyobraźnią ejdetyczną) zapamiętują wiele informacji o obiekcie, a następnie potrafią go opisać z ogromną dokładnością.
  • pamięć epizodyczna – to rodzaj pamięci długotrwałej, która koduje informacje o zdarzeniach, które były naszym osobistym udziałem.
  • pamięć fonologiczna – pomaga nam w mówieniu – jest do zdolność do zapamiętywania oraz odtwarzania w odpowiedniej kolejności głosek w słowach.
  • pamięć mięśniowa – inaczej zwana ruchową. Dzięki niej zapamiętujemy sekwencje ruchów i na przykład po długiej chorobie wciąż pamiętamy, w jaki sposób chodzić. Pozwala także zapamiętywać sekwencje ruchów w choreografii czy w sporcie.
  • pamięć podręczna – to zdolność utrzymywania informacji potrzebnych do wykonania zadania jak w notatniku. Dzięki niej możemy również tę wiedzę łączyć z innymi danymi czy usuwać, gdy nie będzie już potrzebna.
  • pamięć semantyczna –  czyli skojarzeniowa. Pomaga zapamiętywać dane o charakterze podobnym, łącząc je w grupy.
  • pamięć sensoryczna – odpowiada za najkrótsze doznania zmysłowe, na przykład słyszenie czegoś lub widzenie. Przyjmuje się, że to zdolność biologiczna i zapamiętywanie na tym poziomie odbywa się poza naszą świadomością.

Skąd się biorą problemy z pamięcią? Czym są zaniki pamięci?

Pamięć nie jest dana raz na zawsze i zdarza się, że pojawiają się problemy czy nawet zaniki pamięci. Jakie są najczęstsze problemy i co jest ich przyczyną?

  • Osoby, które dotknęły zaburzenia pamięci często nie są w stanie odtworzyć sobie zdarzeń, które miały miejsce na przykład przed odłożeniem kluczy w miejsce, o którym teraz nie pamiętają. Najczęściej kłopoty z pamięcią są naturalne i jest za nie odpowiedzialne starzenie organizmu, ponieważ z wiekiem umysł działa wolniej. Najcięższą formą kłopotów z pamięcią jest demencja, która jest znacznym upośledzeniem funkcji poznawczych i utrudnia codzienne życie oraz pracę.
  • Przyczynami zaników pamięci, poza wiekiem, może być także stres, depresja nerwicowa, lęki, jak również niektóre leki uspokajające. Często problem z pamięcią powoduje niedoczynność tarczycy, która spowalnia działanie mózgu. Są to jednak odwracalne przyczyny utraty pamięci, podobnie jak urazy głowy, używki,: alkohol, papierosy, narkotyki, a także niedobory witamin (b1, b12) i choroby mózgu.
  • Problemy z pamięcią krótkotrwałą mają także inną przyczynę – osłabienie.

Powodem do niepokoju powinny być natomiast powtarzające się problemy z pamięcią w młodym wieku. Jeśli sytuacja się pogarsza, może być to sygnał początków choroby Alzheimera.

Tabletki na pamięć, leki dla starszych i dzieci – co na pamięć stosować?

Suplementy na pamięć są świetnym sposobem na poprawę koncentracji. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, zarówno leki na pamięć i koncentrację na receptę, jak i te dostępne dla każdego.

Oto najlepsze tabletki na pamięć i koncentrację – ranking.

Najlepsze tabletki na pamięćPlusy i minusy stosowania
1. Hustler MindNajbardziej kompleksowy suplement diety na pamięć. Eliminuje wiele przyczyn problemów z pamięcią:
  • stres,
  • niedobory witamin B12,
  • wspomaga koncentrację,
  • wspomaga refleks.

    Te tabletki na pamięć mają szansę działać dzięki składnikom, którym podczas badań udowodniono działanie:
  • Fosfatydyloseryna wpływa na zdolność zapamiętywania,
  • kwas foliowy, witaminy B6 i B12 poprawiają działanie mózgu szczególnie u osób starszych.
  • 2. Sesja tabletki na pamięć i koncentracjęTen suplement na pamięć zawiera:
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego, który zwiększa zdolności do zapamiętywania, podobnie jak kofeina.

    Lepiej jednak rozpocząć suplementację co najmniej kilka tygodni przed egzaminem, ponieważ preparat nie zadziała doraźnie.
  • 3. Geniusz suplementBędąc studentem czy maturzystą i chcąc zwiększyć swoją zdolność zapamiętywania, warto zwrócić uwagę także na ten preparat. Zawiera:
  • śpioszyn lekarski, który może jednak powodować senność, ponieważ ma działanie uspokajające.
  • L-tyrozyna łagodzi stres,
  • żeń-szeń poprawia wydolność organizmu.
  • 4. Biovital PamięćJeśli chodzi o ten syrop na pamięć, opinie potwierdzają działanie.
  • Stosując ten preparat, można zapobiegać pogorszeniu się pamięci dzięki zawartości witamin z grupy B,
  • oraz ekstraktom z ziół znanych ze swoich właściwości: miłorząb japoński czy wąkrota azjatycka.

    Biovital uznawany jest jako świetny lek na pamięć dla starszych.
  • 5. Herbaya Ginko BilobaTu również występuje ekstrakt z miłorzębu japońskiego, jednak ze względu na brak innych substancji nie na każdego będzie działać tak samo skutecznie.
    6. Plusssz Nb ActiveNie jest to lek na pamięć.
  • Jednak doraźnie stosowany może wspomagać koncentrację ze względu na kofeinę.
  • Wiele witamin, w tym C oraz z grupy B , magnez i L-karnityna korzystnie wpłynie na kondycję całego organizmu.
  • Co jest dobre na pamięć? Z pewnością w profilaktyce czy w sytuacjach, gdy niezbędny jest stan permanentnego skupienia, preparaty na pamięć są pomocne. Trzeba przy tym pamiętać, że suplementy to nie to samo co leki na pamięć dla osób starszych. Z wiekiem pamięć staje się naturalnie słabsza, a często dochodzą także schorzenia. Aby zachować sprawność, zamiast leku na pamięć dla starszych można brać suplementy, witaminy oraz… Ćwiczyć umysł.

    Jak poprawić pamięć? Treningi i domowe ćwiczenia na pamięć oraz zapamiętywanie

    Jak polepszyć pamięć domowymi sposobami? Ciekawe treningi pamięci i techniki zapamiętywania pomogą usprawnić działanie mózgu. Jeśli chcesz się skupić – spróbuj się skoncentrować i wyeliminować czynniki, które cię rozpraszają. Ustal godziny sprawdzania poczty i nie odrywaj się od zadania co chwilę. Następnie – odpręż się. A teraz czas na trening pamięci, ćwiczenia pamięci dla seniorów, dzieci i dorosłych:

    • rozwiązuj krzyżówki oraz łamigłówki – to nie tylko świetne ćwiczenia na pamięć, ale i doskonała zabawa,
    • graj w gry planszowe – to także świetne ćwiczenia na pamięć dla dzieci,
    • korzystaj z nowych technologii – aplikacje wpływające na poprawę pamięci dają świetne efekty; sprawdź na przykład gry memo,
    • do ćwiczenia pamięci krótkotrwałej potrzebujesz tylko wyobraźni –  zwizualizuj przedmioty, które musisz kupić w sklepie i stwórz w myślach drogę do nich. Dzięki temu nie zapomnisz, co masz kupić,
    • odtwarzanie w głowie znajomych miejsc i rzecz – spróbuj odtworzyć w myślach znajome otoczenie i nadaj każdemu obiektowi skojarzenie, rzecz do zapamiętania.
    • ręczne prace artystyczne – najlepsze ćwiczenia pamięci krótkotrwałej i długotrwałej to nauka nowych rzeczy, malowanie czy robótki ręczne.

    Ćwiczenia pamięci są bardzo pomocne, jednak warto połączyć je z suplementami diety, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Wtedy szybka poprawa pamięci będzie zauważalna.

    Dieta na pamięć – co jeść na poprawę pamięci?

    Co jeść na pamięć? Dieta jest ogromnie ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Tutaj dowiesz się więc, co jeść na poprawę pamięci.

    1. Witaminy na pamięć

    Warto pamiętać, że witaminy na pamięć dla dzieci jak i dla dorosłych mają ogromne znaczenie, a ich niedobór może wywoływać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych i osłabienie odporności. Witaminy na pamięć dla młodzieży mają podobne znaczenie.

    • B1, B3, B5, B12 – wpływają korzystnie na działanie układu nerwowego, poprawiają odporność, są ważne dla zachowania dobrej kondycji umysłowej. Znajdziesz je w pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, mleku.
    • E – antyoksydant, spowalnia postępowanie choroby Alzheimera, znajdziesz ją w tłuszczach roślinnych.
    • D – chroni neurony, poprawia sprawność umysłową. Jej źródłem są ryby, migdały, mleko, jajka.
    • żelazo – dotlenia mózg – jest nośnikiem tlenu. Znajdziemy go w czerwonym mięsie, wątróbce, kaszy, żółtkach jaj.
    • cynk antyoksydant, chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami, Korzystnie wpływa na zapamiętywanie. Znajdziemy go w fasoli, ostrygach oraz orzechach,.
    • fosfor – poprawia nastrój, wspomaga pamięć. Znajdziemy go w mięsie, serze, a także rybach.
    • kofeina – wspomaga koncentrację, pobudza. Obecna w kawie, zielonej herbacie, yerba mate.
    • lecytyna na pamięć – poprawia pamięć, zmniejsza poziom złego cholesterolu, ale może również uczulać. Ponadto zwiększa krzepliwość krwi. Występuje na przykład w soi.
    • magnez na pamięć – doskonale poprawia koncentrację, łagodzi stres , a także zapobiega niedotlenieniu mózgu. Znajduje się w mleku, jogurtach, pełnoziarnistym pieczywie i migdałach.
    • orzechy na pamięć – orzechy to źródło potasu, cynku, doskonale wpływają na pamięć, warto przegrywać je podczas nauki.
    • potas – dotlenia mózg, usprawnia pracę komórek mózgowych. Wiele jest go w porzeczkach, bananach, pomidorach, a także orzechach.
    • selen – wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, Występuje w rybach, skorupiakach, grzybach.

    2. Zioła na pamięć – jakie warto stosować?

    Zioła na poprawę pamięci stosowane są jaki składniki suplementów diety. Które zioła poprawiające pamięć są szczególnie warte uwagi?

    • Miłorząb dwuklapowy (ginkgo biloba) – popularny miłorząb japoński. Chroni przed wolnymi rodnikami, wspomaga pamięć. Usprawnia krążenie obwodowe i mózgowe. Zaleca się go osobom chorym na Alzheimera.
    • Głóg (crataegus) – podobnie jak miłorząb, wpiera krążenie, sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony. Wspiera pamięć i poprawia koncentrację.
    • Żeń-szeń (panax ginseng) – wpływa korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając koncentrację oraz pamięć. Na żeń-szeń powinny uważać osoby z nadciśnieniem i chorobami serca.
    • Różeniec górski (rhodiola rosea) – łagodzi stres, działa uspokajająco, wspomaga pamięć i koncentrację, polecany szczególnie dla osób uczących się.
    • Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L) – trygonelina zawarta w tej roślinie sprzyja regeneracji komórek nerwowych i sprawia, że powstają między nimi nowe połączenia.
    • Rozmaryn (rosmarinus officinalis) – badania potwierdziły, że inhalacje z olejkiem rozmarynowym wspomagają rozkład acetylcholiny, czyli składnika obecnego w mózgu, który odpowiedzialny jest za koncentrację oraz pamięć. Dzięki temu pozytywnie wpływa na ich poprawę.
    • Wąkrota azjatycka (gotu kola) – wzmacnia pamięć, powoduje odprężenie, wspomaga krążenie krwi mózgowej i obwodowej, a dzięki temu pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

    O pamięć trzeba dbać.

    Istnieje wiele sposobów na jej trenowanie, ważna jest także odpowiednia dieta, dzięki której z wiekiem nasze zdolności umysłowe nie będą słabnąć. Warto również dodać zioła na pamięć. Aby mieć jednak pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje w odpowiednich dawkach, najlepiej zaufać specjalistom i pamiętać także o suplementach diety. Daje to gwarancję, że nie dopuścimy do powstania niedoborów nawet jeśli zaniedbamy dietę lub nie będziemy mieć czasu na treningi.