Dieta dla mózgu na lepszą pamięć i sprawny umysł

lepsza praca mózgu

Aby polepszyć pracę mózgu, a tym samym koncentrację, pamięć i inne istotne dla codziennego funkcjonowania i pracy aspekty, dobrze jest zapoznać się z kilkoma pomysłami na to, jak usprawnić działanie mózgu.

Spis treści artykułu:

Czy jakiekolwiek diety dla mózgu mają sens?

Okazuje się, że dieta dla mózgu ma spore znaczenie, ponieważ pozwala na skuteczniejszą jego pracę. Szczególnie przyda się ona wtedy, gdy zaczyna się u siebie zauważać pewne negatywne oddziaływania, takie jak brak skupienia i koncentracji, zapominanie wielu rzeczy – odpowiada za nie prawa półkula mózgu. Wtedy konieczne staje się dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych, aby pracę mózgu usprawnić.

Które dodatki do diety dobrze wpływają na pracę mózgu?

Przede wszystkim zatem należy przyjmować sporą ilość ziół, bo one w dużym stopniu wpływają na poprawę pracy mózgu. Ważnym składnikiem jest jeszcze apigenina – składnik, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych: w jabłkach, oregano, winogronach, wiśniach, pomidorach, fasoli czy pietruszce. Ponieważ apigenina znajduje się również w rumianku, to poleca się picie herbaty rumiankowej. Przyprawą, która doskonale wpłynie na rozwój pracy mózgu, jest kurkuma, która pozytywie oddziałuje na naczynia krwionośne i nerwy.

Ostatnio popularną i przynoszącą dobre efekty jest herbatka Yerba Mate, a także żeń-szeń. Ważnymi składnikami, jakie koniecznie trzeba dostarczać organizmowi, są: cynk, potas, magnez, żelazo, a źródłem tych cennych elementów są takie produkty jak: rodzynki, owoce pestkowe i strączkowe, pestki dyni, brzoskwinie, pomarańcze, ziemniaki, banany, ryby. Zrezygnować należy natomiast z nadmiaru kawy i herbaty w ciągu dnia.

Dobrze jest dorzucić do swojej diety witaminy dla mózgu. Będą to przede wszystkim witaminy z grupy B (zwłaszcza B3, B4). Można je znaleźć w pieczywie z pełnego przemiału. Dobrym pomysłem będzie też rozpoczęcie suplementacji. Suplementy dla mózgu powinny zawierać przede wszystkim te witaminy, które odpowiadają za koncentrację i zapamiętywanie. Ponadto witamina B4 znajduje się tuńczyku, wątróbce, ziarnach słonecznika.

Wydajna praca mózgu a zadbanie o odpowiednie dotlenienie

Aby praca mózgu była na najwyższym poziomie, konieczne staje się jego dotlenienie. Można o to zadbać przez zadbanie o ruch na świeżym powietrzu – jazdę na rowerze, krótki spacer, nordic wal king. Można tego dokonać również przez spożywanie odpowiednich pokarmów bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Można też zdecydować się na leki na dotlenienie mózgu. Warto jednak zwrócić uwagę na ćwiczenia oddechowe, które możemy wykonywać na co dzień.

Przykładem może być seria głębokich wdechów. Usiądź wygodnie. Wyprostuj się. I weź głęboki, powolny wdech, który całkowicie wypełni Twoje płuca tlenem. Utrzymaj powietrze w środku przez dłużą chwilę i powolutku wypuść je przez same usta. Powtórz to kilka razy i sam zobacz jak rewelacyjnie się poczujesz. Nawyk takiego oddychania co kilka godzin potrafi zwiększych wydajność umysłu nawet o kilkadziesiąt procent!

Lewa i prawa półkula mózgu a większa plastyczność mózgu

Tabletki na mózg stanowią dodatek, ale nie można zapominać o dodatkowym wysiłku. Takim wysiłkiem jest uczenie się nowych rzeczy raz na jakiś czas. Mózg, kiedy nie przyswaja nowych rzeczy, pozostaje w uśpieniu, dlatego warto postawić go na nogi i dać mu poważne zadanie. Takim ćwiczeniem będzie dla niego zapamiętywanie – szczególnie dzisiaj, kiedy wszelkie elektroniczne dogodności sprawiają, że nie ma potrzeby zapamiętywania. Powrót do tej metody pozytywnie oddziała na mózg. Skuteczna okaże się np. nauka gry w szachy, gdzie ćwiczy się logiczne myślenie i pobudza neurony w mózgu do aktywności. Przy okazji poprawi się plastyczność mózgu, czyli zdolność do zachodzenia zmian funkcjonalnych.

Kilka słów podsumowania

Koncentracja i zapamiętywanie nie są dane raz na zawsze. Trzeba nad nimi pracować, rozwijając mózg. Istotne jest prawidłowe odżywianie mózgu. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak poprawić pracę mózgu, to wystarczy, aby podjął te proste kroki. Jednak pamiętaj – efektów nie zauważysz po godzinie czy dwóch dniach. Na to potrzeba czasu i systematyczności. Jedyną alternatywą jest skłonienie się ku specjalistycznym środkom, które w relatywnie szybkim czasie wspomogą pracę naszego mózgu. Dopiero one mogą wywołać impas, który w połączeniu ze wszystkimi opisywanymi przez nas środkami i ćwiczeniami gwarantują osiągnięcie sukcesu!

Źródła:
  1. Karakuła, Hanna., et al. “Czy dieta ma wpływ na nasz nastrój? Znaczenie kwasu foliowego i homocysteiny.” Pol. Merkur. Lek 152.26 (2009): 136-141.
  2. Głuszek, Jerzy. “Wpływ soli kuchennej w diecie na ciśnienie tętnicze i stan zdrowia.” Arterial Hypertension 6.1 (2002): 45-52.