Trening mózgu – jak się za to zabrać?

Trening na poprawę pamięci

Nie tylko ciało, ale i mózg potrzebuje właściwego treningu, aby móc pracować w najlepszy możliwy sposób. Nie trzeba poświęcać na to wiele czasu, a afekty, jakie można osiągnąć, są rewelacyjne. Im jest się starszym, tym taki trening móżgu i całej pamięci jest bardziej potrzebny.

Spis treści artykułu:

Czy trenowanie mózgu ma jakikolwiek sens?

A co można osiągnąć, jeśli odbywa się regularny trening mózgu? Przede wszystkim wpływa się na poprawę pamięci i koncentracji, a to z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia i sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków. Można jeszcze wymienić lepsze i dokładniejsze przyswajanie dochodzących do nas z każdej strony informacji. Okazuje się, że trening koncentracji wcale nie jest trudny i nawet nie wymaga poświęcenia specjalnego czasu. Wystarczy dodać co nieco do normalnych czynności (ewentualnie trochę je zmodyfikować), aby uzyskać efekt w postaci poprawy pracy mózgu.


Czy istnieją sprawdzone sposoby na trening pamięci?

Oczywiście, że tak! Jedyna kwestią jest pytanie jak trenować mózg, aby widoczne rezultaty pojawiły się relatywnie szybko. Jest to kwestia bardzo indywidualna, gdyż wszyscy uczymy i rozwijamy się w bardzo indywidualnym tempie, jednak jesteśmy w stanie zaproponować kilka przykładów, które uśredniając dają naszym czytelnikom najlepsze rezultaty. Oto one:

1. Wodzenie oczami z jednej strony na drugą

Dzięki temu mózg będzie lepiej zapamiętywał; wystarczy to robić kilka razy w ciągu dnia przez 30 sekund; efektem będzie lepsza współpraca prawej i lewej półkuli;

2. Gimnastyka mózgu przez skojarzenia

Można to potraktować jako grę towarzyską i przeprowadzić nawet z dziećmi; dzięki temu pobudza się mózg do koncentrowania się na słowie, do którego należy znaleźć kilka kojarzących się słów; plusem będzie też odprężenie, a to ważny czynnik, jeśli chodzi o odpoczynek dla całego ciała;

3. Stare dobre krzyżówki

Czy ktoś pomyślałby, że rozwiązanie zwykłej krzyżówki jest bardzo dobrym sposobem na poprawę stanu pamięci i koncentracji, odświeżenie informacji? Odpoczynek od telewizora i mediów, które często nie pobudzają do myślenia i wnioskowania to bardzo ważny aspekt w dbaniu o pracę swojego mózgu i pamięć;

4. Fitness mózgu poprzez używanie innej ręki niż zwykle

Jeśli ktoś jest praworęczny, to wzmocni swój mózg, próbując np. zaczesać się lewą ręką i odwrotnie, mózg będzie wtedy stymulowany do pracy, a komunikacja między dwoma półkulami poprawi się;

5. Odzwyczajanie się od nawykowych przyzwyczajeń

Przyzwyczajenia źle wpływają na pracę mózgu, bo ten popada w apatię, dużo odmiany to coś podrywającego do działania, tak więc zamiast rano jak zwykle siąść przed programem śniadaniowym, lepiej wyjść na spacer z psem, a zamiast czytać tę samą gazetę codzienną, lepiej kupić taką o odkryciach naukowych – nawet jeśli niewiele zrozumie się z jej treści;

6. Trening pamięci online

Ten przyda się przede wszystkim ze względu na zawarte w nim obrazki; liczenie prostokątów ukrytych wśród innych figur, szukanie konkretnego wyrazu w ciągu liter to jedne z propozycji.

Sposobów na to, jak trenować pamięć, jest naprawdę sporo!

Wystarczy poszukać takich, które najbardziej nam odpowiadają. Polegają one zwykle na zerwaniu z przyzwyczajeniami, przez co możliwe stanie się zachęcenie mózgu do pracy innej niż zwykle.

Trening specjalnie dla mózgu jest przydatny nie tylko dzieciom w szkole do lepszego uczenia się, ale i dorosłym, którzy często z typowymi ćwiczeniami koncentracji jak w szkole nie mają dużo wspólnego od wielu lat. Im człowiek starszy, tym bardziej potrzebuje ćwiczeń, ponieważ wpływają one na polepszenie jego kondycji psychicznej i sprawniejsze poruszanie się po świecie.

Źródła:
  1. Radajewska, Alina. “Rola zjawiska plastyczności mózgu w procesie usprawniania pacjentów z porażeniem połowiczym po udarze mózgu,„.” Zeszyty Metodyczno-Naukowe AWF w Katowicach 21 (2013): 159-166.
  2. Liguz-Lęcznar, Monika, and P. A. N. Nenckiego. “CZY MOŻNA NAPRAWIĆ MÓZG?.” Plastyczność neuronalna jako podstawowy mechanizm regeneracji układu nerwowego po uszkodzeniach, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN.[Wykład].