Koncentracja uwagi u dorosłych i dzieci

Poprawa koncentracji i skupienia

Poprawa koncentracji jest możliwa i to w szybki sposób. Nie trzeba wykonywać żadnych wzmożonych działań, wystarczy zastosować kilka prostych sposobów, które pomogą poćwiczyć swój umysł i stymulować mózg do lepszej pracy.

Spis treści artykułu:

Poprawa pamięci i koncentracji uwagi – ale jak?

Ćwiczenia na koncentrację pomagają zwracać większą uwagę na to, jak wykonuje się dane zadanie. A jeśli wykonuje się z większą świadomością, to i efekty będą lepsze. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad swoim umysłem i pobudzać półkule mózgu do działania. Co ciekawe, nie same ćwiczenia, ale też otoczenie, w jakim ktoś się znajduje, wpływa na to, czy koncentracja uwagi jest na odpowiednim poziomie do wykonywania określonych zadań. Niezwykle ważną kwestią jest także dawanie sobie czasu na odpoczynek –zabieganie sprawia, że często wykonywanie obowiązków odbywa się kosztem relaksu.


Pamięć i koncentracja u dzieci  – wspomóż swoją pociechę!

W wyniku różnych czynników zaburzona zostaje koncentracja u dzieci. W tym przypadku warto szybko interweniować, ponieważ okres dziecięcy  jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o naukę i zdobywanie nowych informacji.

Tutaj ważny jest udział rodziców, ponieważ bardzo ważne wydaje się zapewnienie dziecku warunków sprzyjających koncentracji. Zatem podczas nauki powinno ono mieć odosobnione miejsce, w którym nie będą mu przeszkadzały hałasy. Ważne jest, aby żadne czynniki zewnętrzne nie utrudniały nauki, ponieważ wówczas dochodzi do głosu koncentracja myśli. Zainteresowanie tym, co dzieje się dookoła, zupełnie nie sprzyja jakości nauki i powoduje rozproszenie.

Nie tylko osobne miejsce, ale także dobre oświetlenie miejsca pracy jest bardzo istotne. Przydadzą się również odpowiednio wyprofilowane meble (biurko i fotel), które wspomogą utrzymanie prawidłowej pozycji ciała.

Lepsza koncentracja uwagi – ćwiczenia jako zabawa przyspieszają proces!

Warto też wprowadzić specjalne ćwiczenia i najlepiej nauczyć ich dziecko. Nauka koncentracji u dzieci zaowocuje umiejętnościami radzenia sobie z takimi sytuacjami w starszym wieku. W tym przypadku sprawdzi się doskonale gra Memory, polegająca na dopasowywaniu do siebie dwóch takich samych klocków, puzzli itd. Jako formę zabawy można im też zaproponować rysowanie obiema rękami takich samych kształtów. W ten sposób ćwiczona jest praca obu półkul mózgu, a dzięki temu poprawia się pamięć i koncentracja. Podobnie jest z zabawą w przypominanie sobie wybranych rzeczy, np. imion czy nazw ulic. Skupienie uwagi jest wtedy bardzo potrzebne, co stymuluje mózg do wzmożonej pracy.


Poprawa koncentracji u dorosłych – najlepsze sposoby

Sposoby na koncentrację u dorosłych mogą wykorzystywać podobne elementy jak u dzieci, ale też te bardziej rozbudowane. Rozwiązywanie krzyżówek czy czytanie artykułów naukowych, które nie mieszczą się w granicach zdobytego wykształcenia, to bardzo dobry sposób na poprawę stanu koncentracji. Poprawa pamięci może przebiegać jeszcze przez wyszukiwanie spośród ciągu cyfr błędnie umieszczonych tam literek. Nawet zwykłe rozwiązanie sudoku, które wydaje się nie do przejścia, jest trafionym sposobem na wspieranie mózgu.

Dzisiaj świat biegnie tak szybko, że chwilami brak nam czasu na skupienie.

Koncentracja jest jednak ważnym czynnikiem, odpowiadającym za poprawne wykonywanie swoich obowiązków i to w każdym wieku. Na szczęście istnieją sposoby, aby walczyć z brakiem koncentracji i szybko wracać do poprawnego wykonywania obowiązków.

Źródła:
  1. Datka, Wojciech, et al. “Zaburzenia pamięci operacyjnej u pacjentów z głęboką depresją leczonych wstrząsami elektrycznymi.” Psychiatr. Pol 41.3 (2007): 339-349.
  2. Bartkowska, Weronika, and Ewa Mojs. “Pamięć i jej zaburzenia w fibromialgii.” Neuropsychiatry & Neuropsychology/Neuropsychiatria i Neuropsychologia 8.2 (2013).