Ćwiczenie pamięci sposobem na doskonałą koncentrację

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację

Chyba każdy doznał kiedyś uczucia, że nie może się skupić na wykonywanej czynności, ma trudności z zapamiętywaniem, co utrudnia mu wykonywanie codziennych obowiązków. Koncentracja to duża świadomość wykonywanych czynności, ale często różne czynniki potrafią ją skutecznie zaburzyć. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Jak ćwiczyć koncentrację, aby można było widzieć dobre tego efekty?

Jakie ćwiczenia pamięci wpłyną szybko na wyraźną poprawę koncentracji?

Sposobów na to, jak ćwiczyć pamięć, jest sporo i są one dostosowane do wieku – brak koncentracji dotyczy bowiem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Są też takie ćwiczenia na pamięć, które sprawdzą się w każdym wieku.

Ćwiczenia na koncentrację, które może wykonywać każdy!

– czytanie tekstu, w którym roi się od błędów: ortograficznych i graficznych, powtórzeń; to dobre zadanie dla dzieci i dorosłych odpowiednio do poziomu wiedzy; dzięki temu skupiamy się w całości na jednej czynności i ćwiczymy mózg,

– rysowanie lustrzanego odbicia liter czy obrazków, co wspomoże prace obu półkul mózgu,

– rysowanie obiema rękami,

– wykonywanie drobnych czynności za pomocą innej ręki niż wiodąca, np. czesanie, mycie zębów – pobudza to obie półkule do działania,

– granie w popularne gry na myślenie: szachy czy scrabble – w ten sposób można jednocześnie bawić się i ćwiczyć,

– opowiadanie bajki – każda osoba po jednym zdaniu,

– tworzenie w wyobraźni obrazów prostych przedmiotów, np. owoców,

– tworzenie map myśli jako streszczenia książki.

Jest wiele pomysłów co jest dobre na pamięć i koncentrację. Domowe sposoby zakładają, że trzeba przesypiać w ciągu doby odpowiednią liczbę godzin, nie spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem i komputerem, a w zamian za to skorzystać z innych form relaksu. Relaks związany choćby z minimalnym wysiłkiem psychicznym, np. gra planszowa, to bardzo dobry pomysł na wspieranie swojej pamięci.

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci, które nie potrafią się skupić?

Pomysły na to, jak zwiększyć koncentrację, często są obce dla dzieci. Dlatego to od rodziców zależy, czy dziecko będzie potrafiło efektywnie się skupić i w sprawach szkolnych nie będzie pozostawało w tyle. Trzeba mu zatem wytłumaczyć, jak istotny jest odpoczynek i ruch, a także pomagać w trudnych zadaniach, aby jak najbardziej rozjaśnić mu rozumienie. Także od rodziców zależy, czy miejsce do nauki w domu będzie we właściwy sposób przygotowane. Pomieszczenie powinno być czyste, spokojne i pozbawione hałasów. Z takich potrzeb dziecko może nawet nie zdawać sobie sprawy, dlatego należy wpoić mu te zasady. Uwzględniając natomiast również ćwiczenia wymienione w powyższym akapicie – zobaczymy jak w niezwykle szybkim tempie koncentracja naszego dziecka ulega poprawie.

Ćwiczenia na pamięć i odpoczynek są gwarancją sukcesu!

Pomysłów na to, jak ćwiczyć umysł, jest sporo, ale zanim się je podejmie, trzeba odpowiednio przygotować dla siebie miejsce. Skupieniu sprzyjają harmonijne pomieszczenia oraz cisza, niezakłócana żadnymi hałasami. Początki są trudne, ale kiedy zauważy się widoczną różnicę w samopoczuciu oraz w płynności zapamiętywania i wykonywania czynności, to krótkie ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji wejdą na stałe do planu dnia. Jednak to nie wszystko.

Odpowiedzią na pytanie jak ćwiczyć mózg, żeby efekty były widoczne przez długi czas jest przede wszystkim systematyczność w połączeniu z racjonalnym odpoczynkiem. Pamięć to taki mentalny mięsień, który działa jak każdy inny miesięń w naszym ciele. Więc i w jego wypadku zmęczenie to stan zupełnie naturalny. Dlatego trzeba w swoim harmonogramie ćwiczeń uwzględnić czas, kiedy wysiłek psychiczny nie wchodzi w grę. W związku z tym ćwiczenia dla zwiększania pamięci i koncentracji powinny zakładać też dużą dozę odpoczynku dla zmęczonego umysłu. Tylko to w połączeniu z regularnymi treningami oraz odpowiednią suplementacją przyniesie sukces i efekty, o których marzymy od dawna!